Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych naczyń. Pielęgnacja przy pajączkach na nogach powinna dostarczać środków wzmacniających i obkurczających naczynka. Dowiedz się, jak zlikwidować pajączki na nogach.

Nogi mogą szpecić dwa rodzaje rozszerzonych naczynek. Pierwsze to pajączki, czyli, w języku medycznym, pajączki śródskórne, inaczej określane jako teleangiektazje –poszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą. Ich nazwa wzięła się stąd, że kształtem przypominają pajęcze odnóża. Zazwyczaj mają kolor niebiesko siny lub brunatnoczerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Drugie – to tak zwana siateczka podskórna, czyli cienkościenne żyły siatkowate, znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, które pod wpływem różnych czynników poszerzają się do około trzech milimetrów, tworząc pod skórą wyraźną, niebieską siateczkę. Mogą pojawić się zarówno na łydkach, jak i na udach. Same w sobie nie są groźne – ich pojawienie sygnalizuje jednak, że za jakiś czas może dojść do przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Istnieje kilka metod, dzięki którym można zlikwidować rozszerzone naczynka na nogach. Dobór metody leczenia oraz efekty zależą jednak od tego, czy jest to pojedyncze naczynko, czy utrwalony rumień (czyli siateczka naczynek ułożonych obok siebie). Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skleroterapia, w trakcie której lekarz wstrzykuje preparaty powodujące zarastanie (czyli obliterację) naczynka. Jeśli naczynko jest niewielkie, wystarczy jedna wizyta, ale zdarza się, że zabieg należy powtarzać kilka razy.

Odmianą zwykłej skleroterapii jest skleroterapia piankowa Tessariego – polega na wstrzykiwaniu do naczynka spienionego środka farmakologicznego. Zamyka ona przepływ krwi i dzięki temu siatka pajączków zanika. Lekarze często również zamykają naczynka przy pomocy lasera pulsującego – jego światło pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi i niszczy od środka ścianki naczynka, które po pewnym czasie pochłaniane jest przez sąsiadujące tkanki. Często zabieg ten wykonywany jest po uprzedniej skleroterapii.

Pajączków na nogach można pozbyć się również dzięki zabiegom elektrokoagulacji, podczas których wykorzystywany jest prąd, ścinający białko w ścianach naczyń krwionośnych, które następnie zostają wchłonięte przez układ limfatyczny, a potem wydalone. By problem nie powracał, niezależnie od zabiegów warto przyjmować preparaty i leki flebotropowe (np. zawierające wyciągi z kasztanowca, lub rutynę), które wzmacniają ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich kruchość.

ZAPRASZAMY DO SKONTAKTOWANIA SIĘ Z NASZĄ KLINIKĄ W CELU DOBORU ODPOWIEDNICH TECHNOLOGII

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI