Piegi są urocze, ale ciemniejsze przebarwienia wokół ust i plamy na rękach nie wyglądają najlepiej. Czasem niepokoją nas białe plamki na skórze. Skąd biorą się zmiany barwnikowe i jak można je usunąć?

Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty, komórki wytwarzające melaninę - barwnik skóry. Czasem jest ich w niektórych miejscach za dużo, czasem są zbyt aktywne i produkują za wiele barwnika. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w miejscach wystawionych najczęściej na słońce: na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach i ramionach oraz na łydkach. Ultrafiolet ma więc w ich powstawaniu niebagatelny udział. Przyczyniają się do nich także zmiany w wydzielaniu hormonów oraz stany zapalne oraz niektóre leki, a także substancje fotouczulające obecne w lekarstwach, perfumach i kosmetykach. Przebarwienia nasilają się także z wiekiem.

Najczęstsze metody walki z przebarwieniami to:

1. Sposoby domowe - bardzo nieskuteczne, ale najtańsze. To np. maseczki owocowe (np. z miąższu ananasa i cytryny). Efekty okazują się mierne.

2. Medyczne peelingi chemiczne - bardziej skuteczne, droższe i… niestety odpowiednie nie każdego typu skóry. To niekiedy nieprzyjemne zabiegi: po takim zabiegu skóra może być bardzo podrażniona, bolesna i zaczerwieniona. Pomimo dyskomfortu peelingi medyczne skuteczniej usuwają przebarwienia od metod domowych, wygładzają również skórę.

3. Laseroterapia – najbardziej skuteczna metoda, trwale usuwająca komórki barwnikowe oraz melaninę i hamująca proces ich powstawania. Wadą jest cena zabiegów oraz konieczność ich powtarzania.

4. Zabiegi depigmentacyjne przy użyciu preparatów Cosmelan i Dermamelan. Zabiegi kosztowne i mniej skuteczne od laseroterapii. Na uwagę zasługuję fakt, że nie są one odpowiednie dla każdego typu skóry.

5. Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą korundu lub drobinek diamentowych. Zabieg nie jest polecany przez dermatologów ze względu na niską skuteczność w leczeniu przebarwień oraz wysoki koszt zabiegu.

ZAPRASZAMY DO SKONTAKTOWANIA SIĘ Z NASZĄ KLINIKĄ W CELU DOBORU ODPOWIEDNICH TECHNOLOGII

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI