Skłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach czy pradziadkach. Pracujemy też na żylaki przez całe swoje życie: nie uprawiamy żadnego sportu i źle się odżywiamy.

Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak się pozbyć żylaków. I nie chodzi tylko o to, że widoczne żyły szpecą nogi. Nieleczone żylaki mogą zagrozić naszemu życiu. Dlatego musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią - fachowo usunąć.

Co sprzyja żylakom
Przede wszystkim - genetyka. Jednak na ich pojawienie się mają wpływ również:

rasa - biała; Murzynki nie miewają takich problemów,
płeć: 5 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni,
przebyte ciąże,
zaburzenia hormonalne oraz stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej,
brak ruchu, siedzenie po kilka, kilkanaście godzin dziennie (zwłaszcza z nogą założoną na nogę),
wykonywanie zawodu związanego z wielogodzinnym staniem np. fryzjer, chirurg, kelner,
noszenie obcisłych ubrań, a zwłaszcza skarpet, podkolanówek czy pończoch ze ścisłym ściągaczem,
chodzenie w butach na wysokich obcasach,
nadwaga i otyłość,
dieta uboga w błonnik i braki wit. C,
przewlekłe zaparcia,
palenie papierosów, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu.

Żylaki kończyn dolnych są jedną z najczęściej spotykanych chorób przewlekłych, dotykającą głównie społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych. W związku z dużą, globalną skalą tego problemu powstało wiele metod terapii zmienionych chorobowo naczyń żylnych. Obecnie możemy wyróżnić liczne procedury, które dzielimy na metody inwazyjne i małoinwazyjne. Do metod inwazyjnych zaliczamy najstarszą i ciągle stosowaną (głównie do leczenia dużych zmian naczyniowych) - leczenie operacyjne, czyli flebektomię chirurgiczną (surgical phlebectomy). Mniejsze zmiany mogą być leczone w ramach tzw. chirurgii jednego dnia - jest to tzw. flebektomia ambulatoryjna (ambulatory phlebectomy).

Metody małoinwazyjne (bądź mikroinwazyjne) obejmują szereg sposobów leczenia żylaków, nie wymagających wykonywania zabiegu operacyjnego - w celu ich przeprowadzenia wykonuje się jedynie nakłucie lub niewielkie nacięcie skóry nad chorym naczyniem. Metody te wykorzystują oddziaływanie bodźców chemicznych, termicznych, elektrycznych, fal radiowych i światła lasera na zmienione chorobowo naczynia żylne. Najstarszą, aczkolwiek bardzo skuteczną i ciągle chętnie stosowaną metodą małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych jest skleroterapia, czyli leczenie obliteracyjne (za pomocą środków chemicznych, zamykających światło żylaka). Coraz większą popularnością ze względu na wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i komfort pacjenta cieszą się najnowsze małoinwazyjne metody terapeutyczne, wykorzystujące oddziaływanie fal radiowych, prądu elektrycznego, lasera, gorącej pary wodnej czy drgań mechanicznych na ścianę żylaków.

ZAPRASZAMY DO SKONTAKTOWANIA SIĘ Z NASZĄ KLINIKĄ W CELU DOBORU ODPOWIEDNICH TECHNOLOGII

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI